Je jar: čas vyraziť na kontrolu slamy

O čom rozprávame? Vrstve mŕtveho trávnika, ktorá sa nachádza v trávniku, sa hovorí slama. Tu je dôvod, prečo nechcete mať v trávniku slamu a ako sa jej zbaviť.

Všimli ste si niekedy vrstvu mŕtvej trávy a iných organických zvyškov, ktorá sa na trávniku nahromadí na jeseň a v zime? Nazýva sa slama a ak je jej príliš veľa, škodí trávniku. Znamená to, že ju musíte odstrániť.

Prečo príliš veľa slamy škodí? Pretože môže zabrániť tomu, aby sa voda a živiny dostali na správne miesto – do oblasti koreňov. Takže ak chcete mať zdravú, hustú a odolnú trávu, radšej skontrolujte vrstvu slamy. Znakom nadmerného množstva slamy je, ak počas chôdze po trávniku cítite pocit nasiaknutia.

Najlepší čas na odstránenie vrstvy slamy je jar, po fáze aktívneho rastu trávy a po niekoľkonásobnom pokosení. Pre trávy rastúce v teplých oblastiach to znamená neskôr na jar, zatiaľ čo trávy v chladných oblastiach majú najväčší úžitok z odstránenia slamy začiatkom jari a jesene.

Ako sa teda najlepšie zbaviť nadmernej vrstvy slamy? Ak nemáte príliš veľký trávnik, dobré hrable budú postačovať.

Pre väčšie trávniky však je vhodná technológia zberu slamy pre model X100: 40-palcový Thatcherator od spoločnosti John Deere. Pomocou 20 pružinových hrotov môžete efektívne skarifikovať alebo vertikutátorovať trávnik a podľa potreby môžete doplniť až 45 kg závažie. Ak pri jazde na trávnik musíte prejsť cez spevnené plochy, oceníte aj režim prepravy modelu Thatcherator.