Zberať alebo nie

Chápeme, každému sa páči perfektne poupratovaný, super čistý, svieži trávnik bez lístia alebo vetvičiek. Ale je to vždy najlepšie pre trávu?

Systémy zberu sú veľmi praktické a efektívne. Je skutočne veľmi príjemné, keď jednou činnosťou pokosíte trávnik a zároveň pozbierate neporiadok. Ale skrášlenie a pohodlie sú iba jednou časťou rovnice zberu.

Pretože odrezky trávy obsahujú živiny, ktoré trávnik dokáže využiť. Je to úplne bezplatné hnojivo. Takže ak sa chystáte vytvoriť trávnik s upraveným vzhľadom bez listov, vetvičiek a odrezkov, nemali by ste zabudnúť ani na hnojenie, aby ste nahradili živiny, ktoré odoberáte zberom odrezkov.

Na druhej strane, ak máte trávnik, ktorý bol dlhší čas bez kosenia, kosenie s bočným výpustom alebo kosenie s mulčovaním by mohlo viesť k navrstveniu trávy, zhlukovaniu, chorobe trávnika a potenciálnym holým miestam. Za týchto okolností je zber odrezkov riešením. Čím skôr, tým lepšie.

Takže ako vo všetkom, najlepšia cesta je zdravá rovnováha. Koste pravidelne a aspoň občas nechajte po pokosení odrezky na trávniku. Trávnik zostane dlhodobo zdravý a svieži.