Prírodný prostriedok na obmedzenie buriny

Mulčovanie má veľa výhod. Okrem obmedzenia rastu buriny zachováva pôdnu vlhkosť, zlepšuje stav a úrodnosť pôdy a zdokonaľuje celkovú vizuálnu príťažlivosť vašej záhrady.

Mulčovanie znamená, že pôdu v záhonoch pokryjete prírodným materiálom, napríklad kôrou. Táto metóda organického záhradníctva slúži na ochranu pôdy a dodáva do nej živiny.

Vietor, počasie, sucho: pôda vo vašich záhonoch je vystavená mnohým vonkajším vplyvom. Preto je užitočné, ak na ňu umiestnite ochrannú vrstvu vo forme takzvaného mulča. Záhradníci si tento princíp osvojili z prírody – koniec koncov, neexistuje prakticky žiadna holá pôda: zem zvyčajne prirodzene pokrývajú listy, polámané konáre, rastliny alebo vrstva humusu. Ak mulčujete správnym spôsobom, pôda zostáva vlhká, vietor ju nevysuší a voda sa tak rýchlo neodparuje. Naopak, pôda pohlcuje dážď, ktorý ju neodplaví. Ochranná vrstva funguje aj ako hrejivá prikrývka, ktorá dokáže urýchliť rast vašich rastlín a zabráni rastu buriny. V prípade ovocných rastlín a zeleniny, ktoré sú obzvlášť teplomilné, môže mulčovanie dokonca zvýšiť úrodu.

Užitoční pomocníci, napríklad červíky, baktérie a mikroorganizmy, prekyprujú pôdu pod mulčom a rozkladajú organický obal zvyškov zo záhrady a podobne, čím dodávajú do pôdy živiny a zväčšujú vrstvu humusu. Zistíte, že dobre mulčovaný záhon stačí polievať menej a menej času strávite aj manuálnym kyprením pôdy.

S praktickým prívesom, ktorý je k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo pre model X100, dokážete priamo do vašich záhonov rýchlo a pohodlne prepraviť aj veľké množstvo mulča.