Strom pre život: ako ho nájsť a zasadiť

Keď zasadíte strom, nerobíte to len pre seba. Často sa potešia aj budúce generácie a poďakujú vám. Máme niekoľko tipov, čo treba brať do úvahy pri výbere a výsadbe stromu.

Ak vezmeme do úvahy dlhodobý vzťah, ktorý si vy aj so svojou rodinou môžete vytvoriť so zasadeným stromom, je dobré premyslieť si tento proces. Porozprávali sme sa s odborníkmi a spísali sme dôležité informácie:

1. Základy: svetlo, vlhkosť, veľkosť

Možno ste už počuli, že sa hovorí: aj stromy majú pocity. Ale aj keď nie, rozhodne majú priority. Niektoré majú radi veľa svetla, iné menej. Niektoré znesú veľmi vlhkú pôdu, dokonca aj zatopenie. Ak chcete, aby váš strom prosperoval, musíte zhodnotiť miesto výsadby a urobiť si prieskum, ktorému stromu by sa tam dobre darilo.

Oplatí sa myslieť aj na niekoľko rokov dopredu. Koľko miesta je k dispozícii a aký tvar a veľkosť bude mať strom, keď vyrastie? Zvážte vhodné vzdialenosti od objektov a iných stromov. Popremýšľajte tiež nad tým, čo sa deje pod zemou – korene niektorých stromov dorastajú do dvoj- až trojnásobku šírky stromu. Ak je to možné, doprajte stromu voľný priestor na rast mimo rúr a základov.

2. Čo sa vám páči a čo chcete?

Zamyslite sa nad svojimi preferenciami: veľkosť, tvar a typ listov, nápadné kvety, farba opadaných listov a ďalšie vlastnosti. Hľadáte rýchlo rastúci strom? Ak áno, zvážte nevýhody – okrasné hrušky majú nádherné biele kvety, úžasnú farbu na jeseň a rýchlo rastú. Ale majú slabé úpony vetiev, ktoré sa asi po 20 rokoch začnú odlamovať. Urobte si prieskum na webových stránkach miestneho arboréta alebo univerzity.

3. Nákup a výsadba

Keď viete, čo chcete, je čas vydať sa na nákup. Máte niekoľko možností – odporúčame nasledovné: v prvom rade balené stromy a stromy zabalené vo vrecovine, v druhom rade črepníkové stromy a až nakoniec stromy s holými koreňmi. V prípade balených/vrecovaných stromov sa môžete rozhodnúť pre väčšie stromy (8 až 12 stôp), ale nie vždy je najlepšie vybrať si najväčší strom zo škôlky. Na každý 1 palec priemeru kmeňa bude trvať 1 rok, kým strom obnoví korene, ktoré stratil pri presádzaní. To znamená, že väčší strom môže stráviť niekoľko rokov opätovným obnovovaním koreňov pred samotným rastom, zatiaľ čo menší strom sa uchytí rýchlejšie a možno bude väčší skôr.

Najlepším obdobím na sadenie stromov je jar a jeseň. Je dobré počkať, kým bude pôda suchá a mäkká, ale nie príliš tvrdá. S výsadbou sa neponáhľajte hneď spočiatku jari, počkajte na peknú, teplú pôdu. V severnom podnebí je jesenná výsadba najlepšia aspoň 6 až 8 týždňov pred zimou, aby mal strom čas na aklimatizáciu.

Vykopte dostatočne hlbokú jamu, aby vrchná časť úrovne pôdy v kvetináči alebo vrecovine bola na úrovni pôdy. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak pôdu prekypríte asi do 2 až 3-krát väčšej vzdialenosti, ako je šírka jamy okolo stromu, aby sa korene ľahšie ujali. Keď je strom v jame, odstráňte z neho všetko drôtené pletivo, vrecovinu a motúzy (ak je to možné). Pomocou noža odstráňte aspoň vrchnú vrstvu vrecoviny, aby neodvádzala vlhkosť z koreňového balu.

Po zasypaní jamy strom dôkladne zalejte, aby sa pôda zhutnila. V závislosti od lokality a veľkosti stromu potrebujú nanovo vysadené stromy týždenne 10 až 15 galónov vody. Ak v priemere 3 stôp okolo nanovo vysadeného stromu umiestnite vrstvu organického mulča s hrúbkou 3 až 4 palcov, napríklad drevnú štiepku, pomôžete zachovať vlhkosť a zabránite rastu buriny. Mulč udržiavajte do vzdialenosti niekoľkých palcov od kmeňa stromu.

Po zasadení stromu do zeme ho nechajte v pokoji a polievajte ho. Hnojenie a prerezávanie (pokiaľ nie sú konáre poškodené alebo choré) môžu počkať, kým sa ujmú korene.