Vaša záhrada: Počas celej sezóny v plnom kvete

Po malom prieskume a plánovaní si môžete užívať farebné kvety od skorej jari do neskorej jesene. Pozrime sa ako.

Stalo sa vám to? Plní elánu a vzrušenia ste sa začiatkom jari vybrali do záhradníctva a nakúpili ste všetky nádherne kvitnúce rastliny, ktoré vás lákali – pripravené zmeniť vašu záhradu na letný raj. Všetky ste zasadili do zeme a všetko vyzerá fantasticky. Chvíľu. O pár mesiacov neskôr však už nič nekvitne a vaša pekná záhrada teraz vyzerá nezáživne.

Toto sa nemusí stať. Namiesto impulzívneho nákupu si nájdite čas a porozprávajte sa s odborníkmi v miestnom záhradníctve. Podľa podmienok vo vašej záhrade vám dokážu presne povedať, čo vysadiť, aby z vašej záhrady v ľubovoľnom okamihu vyžarovalo správne množstvo farieb.

Nie je zlé postaviť sa k tomu metodicky a vytvoriť si podrobné plány na zostavenie dobrej kombinácie rastlín zo všetkých nasledujúcich kategórií: krátke, stredné a vysoké rastliny, rastliny s pekným lístím po celú sezónu a rastliny kvitnúce na jar, začiatkom leta, v letnom období, na konci leta a na jeseň. Aby bola záhradka finančne dosiahnuteľná, pretrvávajúca a nenáročná na údržbu, skúste namiesto jednoročných rastlín vysadiť hlavne trvalky.

Vyberte si svoje obľúbené farby a vytvorte zoskupenia rastlín, ktoré budú kvitnúť spolu. Napríklad môžete zoskupiť rastliny kvitnúce v júni, ako je pivonka, niekoľko kosatcov sibírskych a stračonôžku na jednom konci záhonu a na opačnom konci záhonu vysadiť ďalšiu skupinu júnových rastlín. Zvyšok záhonu bude vyplnený zeleným lístím rastlín, ktoré kvitnú spolu neskôr. Ak máte príliš veľa kvetov usporiadaných po celej ploche, zrak vám bude len blúdiť naokolo. Takáto koncepcia umožňuje vášmu zraku spočinúť na mieste a pokochať sa krásou.

Ak je to možné, mali by ste všetko kúpiť a zasadiť na jar. Miesto, kde umiestnite svoje rastliny, závisí od vás – využite svoju fantáziu a trochu experimentujte: Jednoducho vezmite všetky rastliny a rozmiestnite ich v kvetináčoch po celom priestore, až kým nebudete spokojní. Vysoké, stredné a krátke kolíky a farebné vlajky môžu pomôcť sledovať výšku rastliny a čas kvitnutia, pretože mnohé z rastlín sú stále iba rastlinstvom. Ak máte chuť, skutočne ich vtesnajte k sebe. Výsledkom bude maximálny počet kvetov na štvorcový meter záhrady, menšie množstvo buriny a obmedzený rast rastlín, ktoré majú tendenciu sa rozširovať, čím sa zmenší nutná starostlivosť.

Takže tu je postup: Vyhraďte si trochu času na plánovanie a potom sa už len bavte a nesnažte sa o dokonalosť. Užívajte si postup a výsledky sa vám budú páčiť.