Naše dedičstvo

Objavte medzníky, ktoré nás sformovali.

 • Pôvod pluhu

  Keď americká ekonomická bublina v 30. rokoch 19. storočia praskla, John Deere sa vydal na západ. Krátko nato ho nasledovala žena a päť detí. Deere bol vo Vermonte uznávaný kováč, no v novom domove v Illinois musel začať odznovu. S radostným očakávaním na príležitosti, ktoré prináša tvrdá práca, začal cestovať na západ po zemi, ktorú mal zakrátko navždy zmeniť.

  Historický inzerát z roku 1855 "Výrobca John Deere, veľkoobchodný a maloobchodný predajca pluhov a poľnohospodárskeho príslušenstva. Moline, Rock Island Co. Illinois”
 • Riešenie pre pôdu

  Netrvalo dlho a Deere si založil kováčsky obchod v Grand Detour, Illinois. Zakrátko si uvedomil, že farmári v jeho komunite nedosiahnu úspech iba samotnou tvrdou prácou. Rodiny usídľujúce sa v tej oblasti mali problém s lepkavou prérijnou pôdou. Bola to nečakaná výzva oproti piesčitej pôde, akú poznali zo svojho domova. Starý dobrý pluh zo železnej liatiny bolo treba na pôdach v stredovej časti Ameriky zoškrabávať a nakláňať po každom metri.

  Perokresba farmára zoškrabujúceho hlinu z oceľového pluhu
 • Oportunistický kováč

  Deer bol presvedčený, že iný materiál a tvar by tento problém vyriešil. Našiel zlomenú oceľovú čepeľ píly a začal tvoriť históriu. Odpad jedného človeka sa stal Deerovou prelomovou inováciou. Pretvaroval čepeľ a veľkú pozornosť pri tom venoval presným zakriveniam nástroja. V pôde to bol prvý úspech svojho druhu. Pre komunitu, ktorej slúžil, už nič nebolo také ako predtým.

  Kresba Waltera Haskella Hintona, na ktorej John Deere pracuje vo svojej kováčskej dielni.
 • Zo zeme sme vzišli.

  Deere využil zotrvačnosť tohto vynálezu, vytvoril z toho podnikanie a naďalej produkt zdokonaľoval. S pomocou výskumu, spätnej väzby zákazníkov a časom odskúšanej tvrdej práci sa podnikanie Johna Deera prudko rozrástlo a v roku 1849 už vyrábal 2 000 pluhov ročne. Deere nebol niekto, kto sa uspokojí len s “dostatočne dobrým”, a tak pokračoval v rozširovaní svojej prevádzky. Dnes, o dve storočia neskôr, je firma, ktorá vznikla z jednej zlomenej píly, hybnou silou vo svete od riešení určených priamo na pole až po riešenia idúce za horizont technológie.

  Fotografia z roku 1882, na ktorej traja muži stoja vedľa vagónu John Deere & Co naloženého oceľovými pluhmi pripravenými na transport, a zamestnanci továrne pozerajúci z okna budovy za nimi.