Ako môžete pomôcť včelám

Včely prežívajú ťažké roky. Medzi možné príčiny možno zaradiť nedostatočné územie na vyhľadávanie potravy a nesprávnu výživu. Čo s tým môžete spraviť? Ukazuje sa, že dosť.

Včely majú problémy. A to znamená, že aj my, pretože sú zodpovedné asi za tretinu nášho jedla. Keby zmizli, pravdepodobne by sme nehladovali, ale stále sú mimoriadne dôležitou súčasťou nášho potravinového reťazca.

Preto domáci záhradkári ako vy sadia do terénu alebo do zeleninovej záhrady rastliny vhodné pre opeľovače, čím lákajú a živia včely. Ak sa vám páči táto myšlienka a chcete ju využiť vo svojej záhrade, môžete urobiť niekoľko vecí.

1. Zabezpečte nektár a peľ. Včely potrebujú na prežitie nektár aj peľ. Z nektáru sa vyrába med, čo je sacharid, ktorý včely konzumujú kvôli rýchlej energii. Ale pozorní pozorovatelia európskych včiel si všimnú, že na zadných nohách majú vrecká na zber peľu. Peľ odnášajú späť do úľa, kde sa transformuje na takzvaný včelí chlieb. Včelí chlieb – na rozdiel od rýchlej a jednoduchej energie z medu – poskytuje bielkoviny, tuky, minerály a vitamíny. Je to kritický dôležitá potravina, najmä pre najmladších členov úľa. Je nevyhnutná, aby včelstvá naďalej rástli a prosperovali.

Čo je dobré pre včely, môže byť tiež príjemné a užitočné pre vás: Súčasťou biologického druhu mäty sú ľahko pestovateľné rastliny, ktoré sú magnetom na včely a ktoré sa používajú pri liečbe nosa. Do rodiny mäty (Lamiaceae) patrí množstvo bylín, vrátane bazalky, tymianu, levandule, medovky lekárskej, oregana, majoránky, rozmarínu a šalvie. Prečo teda neuvažovať o výsadbe vonnej záhrady, ktorá sa skladá výlučne z bylín, na ktorých si môžete rovnako pochutnať vy aj včely.

2. Zaistite teplo. Včely potrebujú na prácu teplo. Ak sú teploty nižšie ako 13 °C, nevedia ani lietať. A kým teplomer nedosiahne 14 °C, nepôjdu von a nebudú pracovať. Čím skôr slnko ráno prenikne do vašej záhrady, tým skôr bude včelám teplo a budú aktívne.

3. Zaistite ochranu. Vietor môže byť pre včely problematický, pretože môže sťažiť precízny let a rozptyľuje vôňu, ktorá ich priťahuje k zdroju potravy. Ak je vaša záhrada aspoň trochu chránená pred vetrom, vôňa nektáru bude pretrvávať a zaznamenáte väčšiu aktivitu včiel.

Vetrolam z kríkov, stromov alebo budov môže pomôcť čeliť vetru a popoludní poskytovať tieň. Včely nemajú rady príliš horúce počasie a nad 38 °C prestanú pracovať – malý popoludňajší tieň im môže zabezpečiť viac hodín na zhromažďovanie životne dôležitého nektáru a peľu.

4. Vytvorte súvislé kvetenstvo. Včely musia zbierať potravu od skorej jari do neskorej jesene, aby vytvorili zdravý úľ. Ak chcete byť hostiteľom včiel po celú sezónu, je dôležité vždy pripraviť jedlo, čo znamená pestovať rôzne kvety. Musíte pestovať rastliny, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach sezóny – prečítajte si náš článok ""Vaša záhrada: Počas celej sezóny v plnom kvete"", kde nájdete viac tipov.

5. Odložte určité pesticídy. Niektoré pesticídy sú pre včely škodlivé – keď môžete, používajte niečo iné. Na ničenie škodcov ako sú vošky, môže byť lepšou voľbou insekticídne mydlo.

Vidíte, nie je také ťažké vytvoriť záhradu vhodnú pre včely, kde budete pracovať spoločne s týmto pracovitým a užitočným hmyzom. Mimochodom, pokiaľ včely náhodou nepritlačíte alebo sa ich nedotknete, starajú sa o seba a nechajú vás na pokoji. Vyhýbajte sa však silným parfumom, lakom na vlasy alebo iným vonným látkam, ktoré by mohli prilákať zmätené včely k vám pri hľadaní nektáru.