Našich 5 top tipov na kosenie pre zdravé trávniky

Kosenie môže znamenať oveľa viac než len kozmetickú úpravu. Pri správnom postupe sa môže zdokonaliť celkové zdravie a odolnosť vášho trávnika. Pozrite si naše najlepšie postupy kosenia pre špičkové trávniky.

Správne kosenie môže pomôcť regulovať rast buriny, recyklovať živiny a podporiť rast hlbokých koreňov. Najlepšie postupy kosenia sa budú líšiť v závislosti od ročného obdobia, poveternostných podmienok, druhu tráv a intenzity úpravy trávnika. Nasleduje niekoľko bodov, ktoré treba vziať do úvahy.

1. Základné nástroje: ostrá a správne namontovaná čepeľ kosačky

Tupá čepeľ, alebo ešte horšie – namontovaná opačne – nezabezpečí čistý rez. Výsledkom bude nielen tráva, ktorá vyzerá otrhane – ale poškodená tráva teraz obsahuje viac vstupných bodov pre hmyz a choroby, hovorí Laurie Trenholmová, špecialistka na mestské trávniky z Floridskej univerzity. Čistý rez ostrou čepeľou zaisťuje pekný a rovnomerný vzhľad, a pre trávu je aj oveľa zdravší.

2. Správne ošetrujte svoj druh trávy

Každý druh trávy má preferovanú výšku. ""Ak si nájdete čas na identifikáciu druhu trávy trávnika a vyhľadanie odporúčanej výšky kosenia, môžete vypestovať zdravý a prosperujúci trávnik,"" hovorí Trenholmová.

""Ideálna výška kosenia závisí od veľkosti stebiel daného druhu trávy. Trávy s jemnejšími steblami možno kosiť kratšie, zatiaľ čo širokolistým druhom sa darí lepšie pri mierne väčšej výške,"" hovorí Trenholmová. Tráva sv. Augustína patrí na horný koniec rebríčka dĺžky pre širokolisté druhy a darí sa jej pri dĺžke 3,5 až 4 palcov, zatiaľ čo stonožkovú trávu, ktorá rastie plazivo na zemi, možno udržiavať s výškou iba 1 až 2 palce.

3. Aká je teda správna výška podvozka kosačky?

Primárnym faktorom je tráva, to však nie je všetko. Dobrým empirickým pravidlom pri kosení je neodstrániť viac ako jednu tretinu listového tkaniva počas jedného kosenia.

Kratší trávnik má často viac problémov s burinou, pretože vrchná časť nie je taká hustá. To znamená, že na pôdu prenikne viac svetla a semená buriny vyklíčia. ""Ak však necháte trávnik rásť príliš dlho a potom ho výrazne pokosíte, trávu to môže stresovať a spôsobiť, že z koreňového systému vytiahne živiny. Následkom bude degradácia koreňov a nakoniec to povedie až k preriedenému, nezdravému trávniku,"" hovorí Clint Waltz, špecialista na rozširovanie trávnatej plochy z University of Georgia. Rovnaký efekt bude mať pravidelné kosenie trávnika na menšiu výšku, než je vhodné pre daný druh trávy.

Najlepším riešením je udržiavať výšku kosenia na konštantnej úrovni po celý rok – nechajte výšku kosačky nastavenú na hodnotu, ktorá je ideálna pre váš druh trávy.

4. Časovanie: Koste v správnom intervale

Pozrite sa na to zdravým rozumom: Ak trávnik silno hnojíte a zavlažujete, prípadne sa nachádza v období aktívneho rastu, bude ho pravdepodobne potrebné kosiť dvakrát týždenne. Ak sa trávnik nachádza v období pokoja, možno ho nebudete musieť kosiť vôbec. A ak je tráva vystavená stresu zo sucha, nemusíte ju kosiť už vôbec – dokonca aj mierne pošliapanie môže trávnik poškodiť. Dodržiavajte pravidlo, že nikdy neodstraňujte naraz viac ako jednu tretinu listového tkaniva. Ak je požadovaná výška trávnika 2 palce, je potrebné ho pokosiť, keď dorastie do výšky 3 palcov.

5. Čo robiť s odrezkami?

Ak kosíte len vrchnú časť trávnika a neprodukujete veľké kopy materiálu, odrezky by ste mali ukladať späť na trávnik – sú plné živín, ktoré váš trávnik dokáže využiť. Aj listy možno do istej miery mulčovať a živiť nimi pôdu.