Prečo používať skarifikátory?

Jednoduchý spôsob, ako revitalizovať svoj trávnik
Po skarifikácii by mal byť trávnik chránený niekoľko dní. Trávnik tak bude mať optimálne podmienky na zotavenie zo záťaže skarifikáciou.

Jednoduchý spôsob, ako revitalizovať svoj trávnik

Pozorujte, ako vaša záhrada rastie: Nech už máte veľkú alebo malú záhradu, naše elektrické alebo benzínové skarifikátory revitalizujú váš trávnik a urobia z neho vzorovú ukážku zdravej zelene. Pred prvou skarifikáciou musí byť trávnik pestovaný najmenej tri roky. Skôr než začnete, pokoste trávu čo najviac nakrátko, ideálna je priemerná výška 4 cm. Podľa možnosti skarifikujte, keď je pôda dokonale suchá. Nehrozí tak riziko poškodenia stroja a vyryté drážky zostanú otvorené

Rozlúčte sa s machom: Vypestovať dobrý trávnik a udržiavať ho zdravý vyžaduje nemalú starostlivosť. Jej súčasťou by mala byť pravidelná skarifikácia – proces fyzického odstraňovania vrstvy starej, suchej trávy a machu, aby živiny mohli opäť prenikať do pôdy

ČO JE TO SKARIFIKÁCIA?

Počas skarifikácie sa podložie trávnika jemne rozryje a tým sa odstráni mulč (stará posekaná tráva) a mach. Pôda tak môže vstrebať väčšie množstvo kyslíka a zrýchli sa rast trávnika. Pôvodný názov ‘vertikulácia’ pochádza z angličtiny a je spojením slov ‘vertical’ (vertikálne) a ‘cut’ (rezanie). Optimálny čas na skarifikáciu je jar, medzi polovicou apríla a začiatkom mája. Trávnik sa následne môže zotaviť čo najlepšie. Ostrá rezacia čepeľ na skarifikátoroch John Deere umiestnená do špirály reže do podložia trávnika do milimetrovej hĺbky. Priestor pôdy následne neobsahuje suchú trávu a nechcené staré vrstvy.

Skarifikátor so zberným košom počas skarifikácie zbiera materiál.

Počas skarifikácie sa vytrhá tráva s nedostatočnými koreňmi. Čerstvo položené trávniky nie sú vhodné na skarifikáciu, korienky vyrastú po niekoľkých mesiacoch. Vo všeobecnosti musí byť trávnik pred prvou skarifikáciou pestovaný najmenej tri roky.

Po skarifikácii by sa mal trávnik pohnojiť. V závislosti od pôdy sa môže povrch zasypať pieskom. Ak je podložie trávnika príliš preriedené, v prípade potreby sa odporúča následná výsadba.

Stará, suchá vrstva trávnika – čo to je a ako vzniká?

Počas roka sa nazbierajú zvyšky rastlín a odrezky trávy. Povrch pôdy sa tak stáva hutnejší a uzavrie sa. Voda, vzduch a živiny následne už nemôžu prenikať ku korienkom trávy. Trávnik bude vyzerať nezdravo a nerovnomerne, pretože trávnaté rastliny už nedokážu vytvoriť neprerušený povrch.

SPRÁVNA SKARIFIKÁCIA

Pravidelná skarifikácia, kosenie a hnojenie pomáhajú udržať zdravý a príťažlivý trávnik. Tráva začne rásť, keď teplota pôdy dosiahne 8 °C. Tým vznikajú tie najlepšie podmienky na prvé použitie skarifikátora. Skarifikátory možno v Európe používať od apríla do septembra podľa počasia. Optimálny čas na skarifikáciu je aj jeseň. Váš trávnik znova dostane cennú starostlivosť a odstráni sa mach, ktorý mohol vyrásť cez leto.

Dodržiavajte nasledujúce kroky:

  • Na jar by mal byť trávnik už raz alebo dvakrát pokosený.
  • Pred skarifikáciou trávnik pokoste s čo najnižšou výškou čepele – ideálna výška kosenia je štyri centimetre.
  • Pôda by mala byť dobre presušená. Všetky kroky tak budú jednoduchšie a ochránite tým zariadenie.
Najvhodnejším obdobím na skarifikáciu je neskorá jar a jeseň. Našimi skarifikátormi jednoducho vdýchnete svojmu trávniku nový život a urobíte ho hustejším a zdravším.

STANOVTE SPRÁVNU PRACOVNÚ HĹBKU:

Správne nastavte pracovnú hĺbku. Závisí od úrovne utlačenia pôdy a starých vrstiev trávy. Vek trávnika je mimoriadne dôležitý. Zariadenie umiestnite na trávnik – čepeľ by sa mala zľahka dotýkať zeme. Pohybujte skarifikátorom s bežiacim motorom po trávniku vpred a vzad.

Upravte pracovnú hĺbku tak, aby čepeľ rezala iba povrch.

Teraz čepeľ skarifikátora umiestnite do štartovacej polohy, aby sa nastavila pracovná hĺbka. V tejto štartovacej polohe môžete nastaviť a vhodne upraviť meranie požadovanej hĺbky.

Rezacia hĺbka kultivovaného trávnika je 3 mm, v prípade neošetrovaného trávnika je to 5 mm.

Vhodnejšia je skarifikácia každé tri týždne do hĺbky približne 3 mm.

Teraz môžete začať. V prípade kultivovaných trávnikov pohybujte skarifikátorom iba v jednom smere. V prepletených častiach prejdite najskôr jedným smerom a následne znova krížom cez trávnik. Počas zmeny smeru dbajte na to, aby sa čepeľ nenachádzala v zemi (rukoväť smerom nadol). Pracujte rýchlo. Ak sa zastavíte na jednom mieste, stroj vypnite.

Staré vrstvy, ktoré teraz ležia na povrchu, poriadne pohrabte. Trávnik môžete následne pohnojiť alebo zasypať pieskom. Ak je priestor suchý, nezabudnite ho dostatočne zavlažiť.

Po skarifikácii by mal byť trávnik chránený niekoľko dní. Trávnik tak bude mať optimálne podmienky na zotavenie zo záťaže skarifikáciou.

Dôležité:
V mimoriadne suchých podmienkach sa trávnik musí po skarifikácii zavlažiť.

Poznámka v čase jesene:
V suchom počasí najskôr pozhŕňajte opadané lístie. Z lístia tým vznikne vzácny humus, ktorý je ideálny na vylepšenie a vyživovanie pôdy.

Prečo treba staré vrstvy odstraňovať? V lete sa na trávniku medzi stonkami trávy často usadzujú kúsky pokosenej starej trávy a rastlín. Po nejakom čase sa z nich vytvorí súvislá vrstva, ktorá celkom pokryje povrch pôdy.

ROZDIEL: SKARIFIKÁCIA A PREVZDUŠŇOVANIE

‘Prevzdušňovaním’ sa rozumie prevzdušňovanie trávnika. Používa sa pritom stroj na vytvorenie dier v trávniku s veľkosťou 5 až 9 cm, ktoré sa následne vyplnia pieskom. Tŕň, ktorým sa vytvárajú tieto diery, môže byť dutý alebo vyplnený.

Počas tohto procesu sa naruší zhutnenie podložia trávnika a dôjde k výmene plynov. Zlepší sa tým život aeróbnych baktérií v pôde a posilní rast trávnika. Po prevzdušnení a znovu osiatí sa trávnik pohnojí. Na golfových greenoch sa po prevzdušnení a vyrovnaní celkový priestor vyplní pieskom.

Prevzdušňovanie sa zvyčajne vykonáva pred sezónnym rastom na začiatku mája alebo v strede augusta. Tieto podmienky sa líšia podľa stavu pôdy a klímy tak, aby boli povrchy dobre prevzdušnené. Ak sa používajú malé tŕne, vypĺňanie pieskom nie je nutné (napríklad pri odvetraní vlhkého miesta).

Skarifikátor John Deere D38R

Prepis