VZÁCNE PLEMENO

Christian Stotz je hlavným pastierom piatej generácie. Je pastierom troch stád s 2 400 samicami, jendej z najväčších voľne sa pohybujúcich čried v juhozápadnom Nemecku. Len nedávno prebral rodinný podnik, čo sa dnes už nevidí často. Pastierov na plný úväzok každým rokom ubúda a množstvu menších podnikov sa nedarí nájsť nástupcov. Christian vraví, že pracuje ťažko a dlho. Práca sa však mení a nikdy sa vraj nenudí.
STAL SOM SA PASTIEROM, PRETOŽE MOJI RODIČIA SA ŽIVILI TÝMTO PODNIKANÍM. MEDZI OVCAMI SOM SA POHYBOVAL ODMALIČKA. PRÁCA MA BAVÍ A NECHCEL SOM, ABY SA PODNIK ZATVORIL.
CHRISTIAN STOTZ

OD CENNÉHO ZDROJA PO VEDĽAJŠÍ PRODUKT

V minulosti žili pastieri v regióne hlavne z predaja vlny. Ceny však v poslednej dobe prudko klesli a je veľmi ťažké vôbec nájsť nejakých kupcov. Tento cenný prírodný zdroj je teraz v Nemecku už väčšinou iba vedľajším produktom mäsovýroby a ochrany a tvorby krajiny. Pár rokov dozadu teda Christian Stotz začal s budovaním vlastnej značky. 99 % jeho samíc je plemena Merino – plemena s jemnou vlnou“ – a Christian dodáva vlnené vlákno dvom miestnym podnikom, ktoré ho využívajú pri výrobe oblečenia a nití.
FUNKCIA GATOR
ĽAHKÉ NASADANIE A VYSADANIE
DEŇ ZVYČAJNE ZAČÍNAM KONTROLOU STÁDA. NAKŔMIM OVCE V OVČIARNI A POTOM SKONTROLUJEM TIE VO VÝBEHU A TIE, KTORÉ SA TÚLAJÚ PO OKOLÍ.
CHRISTIAN STOTZ

NÁDHERNÉ BORIEVKOVÉ VRESOVISKÁ

Jednou z hlavných úloh pastierov v juhozápadnom Nemecku je však ochrana a tvorba krajiny. Ovce v oblasti spasú množstvo borievkových vresov a tie tak nemôžu semeniť. Ak by sa to malo robiť strojmi, bolo by to obtiažne a nákladné, obzvlášť na svahoch. Ovce tiež prospievajú prírode a biodiverzite: pri obvyklom obrábaní pôdy by bolo vytlačených alebo vyhubených množstvo rastlín a hmyzu.
V STAJNI DOSTANÚ OVCE PREVAŽNE TRÁVOVÚ SILÁŽ A JAHŇATÁ ZMES MIESTNYCH ZŔN, KTORÉ SAMOZREJME NIE SÚ GENETICKY UPRAVENÉ. VONKU ŽIJÚ IBA Z TRÁVY A BYLÍN.
CHRISTIAN STOTZ

PASTIER A VLK

Keď sú počas dňa stáda vonku, pastier na ne dozerá. Večer ich začenie na pastviny obohnané elektrickým plotom. Christian Stotz vysvetľuje, že je to potrebné a nemôže ich nechať len tak sa túlať osamote. V noci prichádzajú tiež iné problémy: do Nemecka sa vracajú vlky a ako zdôrazňuje pastier, stádo oviec v elektrickom ohradníku je pre vlky ako hostina“. Christian Stotz však nejako vyrieši aj tento problém.
NAŠA BUDÚCNOSŤ JE MOMENTÁLNE NEISTÁ. VLKY SA VRACAJÚ, TAKŽE BUDEME MUSIEŤ POČKAŤ A UVIDÍME, AKO TO PÔJDE.
CHRISTIAN STOTZ
FUNKCIA GATOR
TICHÁ KABÍNA

ÚSPEŠNÍ PRIEKOPNÍCI

Priamy marketing, regionálny predaj, nezvyčajne vysoká kvalita – Stotzovci boli vždy priekopníkmi. Pre Christiana Stotza je teraz dôležité skúšanie technických zdokonalení. Má v úmysle obmedzovať a zjednodušovať prácu na pastvinách aj v ovčiarni. On aj jeho rodičia zistili, že z dlhodobého hľadiska sa pre ich podnik technologický pokrok takmer vždy oplatí. Christian však s úsmevom dodáva, že niekedy sú staré spôsoby jednoducho najlepšie. Dôležité je podľa neho dosiahnuť svoje ciele a byť úspešný – a to je presne spôsob, ktorým pracuje.
John Deere Gator Series

Rad Vozidiel Gator Značky John Deere

Objavte Sortiment