STARÁ VETVA LESNÍKOV A POĽOVNÍKOV

Je zrejmé, že Karl Mitterhauser sa nehodí na prácu v kancelárii. Našiel sa však v role lesníka a poľovníka. A keďže sa rodina Mitterhauserovcov stará o lesy a divú zver už dvanásť generácií, iná kariéra bola doslova nepredstaviteľná. Rodinné memoáre sa dokonca zmieňujú o dobrodružných poľovačkách na jeleňov po boku rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Karl Mitterhauser zachoval rodinnú tradíciu a už viac ako 30 rokov je vášnivým lesníkom a poľovníkom.
MÁM 50, SOM USADENÝ A CÍTIM SA BYŤ SPOKOJNÝ. MOJA PRÁCA SA MI PÁČI A ROBÍM JU RÁD.
KARL MITTERHAUSER

ÚZEMIE KARLA MITTERHAUSERA

Územie Karla Mitterhausera sa rozprestiera v západnom Rakúsku a má rozlohu približne 8 500 hektárov. Siaha od údolia Zillertal až do nadmorskej výšky 3 000 metrov. O špičky hôr sa však stará divá zver,“ zavtipkuje. Kedysi tu fungovalo šesť lesníkov a bola tu aj lesnícka kancelária. Dnes sa však Karl Mitterhauser stará o lesy a zver takmer sám. Nie je však na to úplne sám – Bessy, alpský jazvečíkovitý durič, mu pomáha vždy, keď môže.
DOKOPY SA STARÁM O PRIBLIŽNE 8 500 HEKTÁROV. 4 500 Z NICH SÚ LESY A ZVYŠOK SÚ HORY A ALPSKÉ PASTVINY.
KARL MITTERHAUSER

DENNÁ ŤAŽBA DREVA

Lesníkovi a poľovníkovi Karlovi sa páči pracovať v a s prírodou. Nejako však musí aj zarábať, ako vraví, takže každý deň pomáha s ťažbou dreva. Každý má domov a potrebuje nábytok,“ vraví Karl Mitterhauser. Dohliada na ťažbu a zvážanie stromov do fabrík a stará sa o les odstraňovaním spadnutých stromov a vetiev. Inak by sa mohol rozšíriť lykožrút, čo by bol veľký problém,“ tvrdí Karl Mitterhauser.
MYSLÍM SI, ŽE PREDTÝM, AKO SA NIEKTO STANE LESNÍKOM, MUSÍ SI TO DOBRE PREMYSLIEŤ. BUDE MAŤ V RUKÁCH NESMIERNE DÔLEŽITÚ VEC – NAŠE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE.
KARL MITTERHAUSER
FUNKCIA GATOR
VÝKONNÁ KĽUKA

POĽOVNÍK A JEHO ZVER

Poľovanie je tiež súčasťou práce Karla Mitterhausera. V lete monitoruje počty divej zvery a keď napadne sneh, stará sa o to, aby mala dostatok potravy. V minulosti sa jelene a srnce v zime presúvali do teplejších oblastí. Dnes sú však alpské chodníčky v dôsledku turizmu a dopravy prerušené a zvieratá tak musia zimu prečkať v studených západných oblastiach. Lesník a poľovník Karl vysvetľuje, že zvieratá by v dvojmetrovom snehu umreli od hladu. Preto ich cez zimu kŕmi senom.
FUNKCIA GATOR
ÚPLNE OTVÁRATEĽNÉ OKNÁ
MOJA PRÁCA MA MNOHO ROZLIČNÝCH NÁPLNÍ, KTORÉ SA NEUSTÁLE MENIA.
KARL MITTERHAUSER

MENIACE SA POVOLANIE

Na území Karla Mitterhausera ľudia ťažia drevo, farmárčia a starajú sa o alpské pastviny a divokú zver. V rakúskom údolí Zillertal však prekvitá aj cestovný ruch, fungujú tu lyžiarske strediská a je tu široká ponuka voľnočasových aktivít. Podľa Karla je vždy potrebné nájsť medzi rôznymi záujmovými skupinami nejaký konsenzus. Je to súčasťou jeho práce, rovnako ako udržiavanie kroku s novými technológiami. Karl Mitterhauser priznáva, že jeho povolanie sa neustále mení, a on musí ísť s dobou.
ČASTO BERIEME ŠKOLSKÉ TRIEDY A DETI DO LESA. BAVÍ MA, KEĎ MÔŽEM MLADÝM ĽUĎOM UKÁZAŤ, ŽE JE POTREBNÉ STARAŤ SA O PRÍRODU A NAŠE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE. PRETOŽE ONI SÚ NAŠA BUDÚCNOSŤ.
KARL MITTERHAUSER

VYSÁDZANIE PRE BUDÚCE GENERÁCIE

Najobľúbenejšou činnosťou Karla Mitterhausera je sadenie stromčekov – smrekov, smrekovcov, pínií a v niektorých nižšie položených oblastiach jedlí – po vyťažení dospelých stromov. Kladenie základov na ďalších 150 rokov môže vzbudzovať úctu, uznáva tento lesník a poľovník. A kto vie? Ak rodinná tradícia vytrvá, možno budú v budúcnosti stromy, ktoré zasadil, ťažiť práve jeho pravnúčatá.
John Deere Gator Series

Rad Vozidiel Gator Značky John Deere

Objavte Sortiment