ÚŽASNÉ IHRISKO

Gleneagles, golfové ihrisko

 

Jeden z najväčších hráčov v histórii profesionálneho golfu, Lee Trevino, povedal slávny výrok o ihrisku Gleneagles: “Ak je nebo tak skvelé, ako je to tu, dúfam len, že majú voľný nejaký čas na odpalisku.”

Gleneagles, golfové ihrisko

Keď hotel Gleneagles po prvýkrát v roku 1924 otvoril svoje brány, bolo toto nádherné vidiecke sídlo v srdci Škótska opísané ako ‘Riviéra na Vysočine’.

Dnes je Gleneagles nielen jedným z najprestížnejších svetových golfových ihrísk’ s tromi majstrovskými golfovými ihriskami – King’s, Queen’s a PGA Centenary – je to nádherné ihrisko pre všetky vekové skupiny. Medzi atrakcie patrí päťhviezdičkový luxusný hotel, ocenené kúpele a jediná reštaurácia v Škótsku, ktorá má dve michelinské hviezdy.

Rezidencia Perthshire sa rozprestiera na 850 akroch s nádherným výhľadom na vrchy Ochil a čitatelia časopisu Ultratravel, luxusného cestovateľského časopisu Telegraph’, ju v roku 2017 – bezprecedentný šiesty rok po sebe – zvolili za najlepší golfový rezort na svete. V súťaži Today’s Golfer Travel Awards 2017 bola vyhlásená aj za najlepší hotel/letovisko v Škótsku ’a tento titul si udržala štvrtý rok po sebe.

Gleneagles, Logo

IDYLICKÁ GOLFOVÁ KRAJINA

Golfové ihriská Gleneagles, aj keď neležia pri mori, pripomínajú staršie golfové ihriská v Škótsku. Sú vybudované na piesku a štrku, ktoré sa vytvorili, keď sa pred 15 000 rokmi konečne roztopila posledná ľadová vrstva a zanechala dlhé brázdy, ploché vyvýšené valy a uzavreté priehlbiny. James Braid, jeden z najväčších golfistov, premenil túto vzrušujúcu krajinu na ihriská King’s and Queen’s Courses, a vytvoril tak idylickú golfovú krajinu.

Jack Nicklaus navrhol ihrisko PGA Centenary Course – ktoré famózne nazval “najlepším pozemkom na svete, na akom som kedy pracoval” – stalo sa dejiskom podujatia Ryder Cup 2014. V roku 2018 sa na ňom usporiadali aj prvé spoločné preteky mužov a žien na svete,’’’ majstrovstvá Európy v golfe tímov, po ktorých v roku 2019 nasledovalo najväčšie ženské golfové podujatie The Solheim Cup.’

V celom areáli je pracuje takmer 1000 zamestnancov. Školenie a rozvoj sú kľúčom, aby všetci zamestnanci pochopili zodpovednosť, ktorú nesú pri pokračovaní dedičstva Gleneagles. To sa odráža v novom štipendijnom programe Greenkeeping, ktorý deviatim šťastným jednotlivcom ponúka príležitosť stať sa plne kvalifikovanými greenkeepermi a zabezpečí odovzdanie vedomostí starších greenkeeperov ďalšej generácii.

Gleneagles, Greenkeeper, Portrét

SNY & PRÍLEŽITOSTI

Správca golfových ihrísk a panstva Scott Fenwick, ktorý je najdlhšie slúžiacim zamestnancom v Gleneagles’, nastúpil v júli 1980 ako 16-ročný učeň greenkeeper. Scott, ktorého prvými úlohami v tých začiatkoch boli hrabanie pieskových plôch a obsluha kosačky, teraz v Gleneagles’ vedie 57-členný tím údržby greenu a záhrad.

“Sníval som o tom, že sa stanem profesionálnym golfistom, ale to sa nikdy nestalo. Uvedomil som si, že kariéra v oblasti starostlivosti o green je vynikajúcim spôsobom, ako byť stále v kontakte s týmto športom,” hovorí. “V priebehu rokov mi starostlivosť o green priniesla príležitosť precestovať celý svet, ’pretože toto povolanie poskytuje množstvo rôznych príležitostí.”

“Starostlivosť o green nie je len o kosení trávy –’ je to komplexná veda a vážne umenie. Prezentácia majstrovských ihrísk si vyžaduje veľkú zručnosť, znalosti a obrovskú pozornosť venovanú detailom, aby ste vytvorili pevné a rýchle podmienky požadované moderným golfistom. ’’Je to tvrdá práca, ale zároveň je skvelé byť súčasťou veľkého tímu, ktorý sa stará o ihriská rešpektované na celom svete.”

Starostlivosť o green nie je len o kosení trávy – je to komplexná veda a skutočné umenie.
SCOTT FENWICK,
GLENEAGLES GOLF COURSES AND ESTATE MANAGER

“Gleneagles je hrdý na svoje vedúce postavenie v golfe a neustále hľadá inovácie, najlepšie postupy a prvotriedne zákaznícke služby, aby sme mohli našim hosťom a členom poskytnúť vynikajúci zážitok, aký nemá obdoby.”

TECHNOLÓGIA V POPREDÍ

“Kľúčovou súčasťou je nájdenie správnej rovnováhy medzi tradičnými spôsobmi starostlivosti o green – s využitím znalostí a skúseností, ktoré sme získali počas mnohých rokov – a vytváraním najefektívnejších spôsobov práce pomocou spoľahlivej a modernej technológie.”

“Vďaka zavedeniu hybridných elektrických kosačiek, satelitného navádzania a telematických systémov správy flotily určených na starostlivosť o trávnik, ako sú napríklad tie, ktoré ponúka spoločnosť John Deere  vo svojej sieti predajcov, sa môžeme tešiť na to, že udržíme Gleneagles na špičke európskeho a svetového golfu.”

Gleneagles, golfové ihrisko