PÝCHA MIESTA

Stará traktorová kosačka, stodola, majiteľ domu

 

Keď si otec Uliho Rübkesa’ kúpil v roku 1983 svoju prvú kosačku, rozhodol sa pre značku John Deere s poznámkou, že si nemôže dovoliť lacnú kosačku’! Po tridsiatich dvoch rokoch na nej stále hrdo jazdia jeho syn a vnuk Mark – dokonca pri príležitosti 30. výročia stroja usporiadali prehliadku.

Stará traktorová kosačka, majiteľ domu, zákazník, starý dom

Keď v roku 1983 otec Uliho Rü’bkesa vymenil svoju starú ručnú kosačku za traktorovú kosačku John Deere, všetko sa zmenilo. Zrazu mu všetci chceli pokosiť záhradu – a aj po 30 rokoch stále chcú. Od prepravy guľatiny a prívesov až po kosenie futbalových ihrísk a ovocných sadov - John Deere 111 si v priebehu rokov na seba zarobil. Teraz si užíva zaslúžený dôchodok’ – ale vždy naštartuje na prvýkrát a v prípade potreby je vždy pripravený.

Dôveryhodný spoločník, overený rokmi.
ULRICH RÜBKE
Stará traktorová kosačka, majiteľ domu, kľúč
Stará traktorová kosačka, majiteľ domu, pole, záhrada, detail

“Odkedy ho máme, susedia si kúpili šesť alebo sedem lacných traktorových kosačiek,” usmieva sa Uli a hrdo potľapká po svojom stroji. “Žiadna z nich dlho nevydržala. Náš strroj je možno trochu špinavý, ale je dobre udržiavaný’. Má dokonca pôvodné predné pneumatiky.”

Uli Rübke má bdelý zrak a pokojné správanie – presne takto by ste si predstavili kvalifikovaného vnútrozemského kapitána’. Z mostíka svojho 13 m remorkéra velí silnému bagru, ktorý udržiava rieku Aller splavnú pre plavidlá pre voľný čas a pre osobné lode. Po 40 rokoch služby Uli pozná rieku ako svoju dlaň. So svojim citom pre stroje je medzi kolegami legendou: ak niekto v jeho neprítomnosti zaobchádza s remorkérom drsne, Uli to spozná v momente, keď sa postaví za kormidlo a naštartuje šesťvalcový naftový Mercedes. 

Stará traktorová kosačka, majiteľ domu, volant

     

Stará traktorová kosačka, majiteľ domu, záhrada, prehliadka

“V kuchyni rodinného statku’ vo Wittlohe (Dolné Sasko) je zarámovaný obraz sprievodu, na ktorom Uli, manželka Silke a syn Mark oslávili 30. výročie svojho stroja John Deere’. Aj keď pozvali iba susedov, správa sa čoskoro rozšírila aj do okolitých dedín. V deň D sa ukázalo, že im prišlo zablahoželať najmenej 27 traktorových kosačiek, ktoré viedol Uli na svojom vernom modeli 111.

AKÝ OTEC, TAKÝ SYN

Uliho’ syn Mark sa naučil nalepšie postupy kosenia od svojho starého otca a dodnes si pamätá deň, kedy bol konečne dostatočne starý na to, aby mohol šoférovať rodinný John Deere. Teraz, keď sa Mark pripravuje na prácu mechatronického inžiniera, dokáže oceniť kvalitu značky John Deere viac ako kedykoľvek predtým. Čiapka, ktorú má Mark na fotografii, nie je jediným rodinným klenotom, ktoré prežilo čas: ako tretia generácia Rübkesovcov, ktorá hraje na poste brankára, na špeciálne zápasy Mark stále nosí prešívané futbalové trenky svojho starého otca’ .

Aj keď si Rübkesovci cenia kvalitu a tradíciu, rovnako kráčajú s dobou. Ako súčasť úzko prepojenej komunity rodina podporuje niekoľko ambicióznych projektov, ktoré využívajú najmodernejšie technológie na zachovanie alebo zlepšenie kvality života miestnych obyvateľov i návštevníkov. Medzi nedávno dokončené projekty patrí spoločná výstavba a prevádzka nového dedinského obchodu a spustenie osobného trajektu na solárny pohon cez rieku – tento výkon si vyžadoval roky trpezlivosti a vytrvalosti.

Starý obrázok, traktorová kosačka, zákazník, záhrada, dieťa

  

Teraz je súčasťou rodiny.
SILKE RÜBKE
Traktorová kosačka, dedina, zákazník

SÚČASŤ RODINY

Keď si rodina pred dvoma rokmi kúpila novú kosačku, bolo samozrejmé, že to musí byť John Deere. “Náš nový model X155R je rovnako kvalitný ako model 111 a prináša veľa technických vylepšení, ktoré uľahčujú prácu, napríklad dvojvrstvový zberač.” Predstava predaja svojho starého stroja Rübkesom nikdy nenapadla, aj keď sú si istí, že stále má svoju cenu’’. “’Teraz je súčasťou rodiny,” pokrčí plecami Silke. “Nikdy ’sa s ním nerozlúčime. Keď nastane posledný deň, asi ho len zakopeme na ’záhrade.”

     

Stará traktorová kosačka, stodola, majiteľ domu